Prach náš vrah? Prostředí kolem nás se hemží stále větším množstvím škodlivin, způsobujících slzení a svědění očí, kýchání, rýmu, těžkosti při dýchání, začervenání, svědění a někdy až praskání kůže. Každý třetí – čtvrtý člověk u nás trpí na některou z forem alergie, tj. přecitlivělosti na různé vlivy a faktory vnějšího prostředí (je to asi 25% naší populace).
Nejčastěji vyvolávají alergické reakce prachové látky. Domácí prach je složený z prachových součástí pocházejících z vlasů, vlny, z čalouněného nábytku, ze šupin a kůže domácích zvířat, z bakterií, roztočů a dalších látek, které se vyskytují v domácím prostředí.
Pokud alergický zánět spojivek, rýmu, ekzém nebo astma, vyvolává alergie na domácí prach, je nevyhnutné jeho množství snížit na minimum.
Prach z nábytku i ostatních bytových doplňků je potřeba pravidelně utírat vlhkou hadřičkou, vyhýbat se čalouněnému nábytku a ventilátoru. Polštáře a peřiny resp. přikrývky, ložní prádlo, záclony je dobré co nejčastěji prát.
Pro děti nejsou vhodné plyšové hračky. V žádném případě se nedoporučuje – alespoň do ložnice – umisťovat umělé, nekvetoucí květiny.
Látkové rolety je potřeba vyměnit například za hliníkové. Těmito opatřeními se škodlivý vliv domácího prachu na přecitlivělého člověka podstatně sníží.
Na trhu dále existují speciální vysavače na hloubkové odstranění prachu z koberců i z dalších tkaných součástí bytů. Na koberce můžeme jednou za měsíc použít i speciální prášek, kterým koberec posypeme, podle návodu na obalu a necháme působit a následně vysajeme. Na prášek se nabalí nejen prach ale i různé škodliviny a alergeny schované v kobercích.
Častým původcem alergických těžkostí bývají prachové látky živočišného původu nebo zvířecí prach, především chlupy psů, koček a chlupy morčat. Na zvířecí chlupy použijeme opět výkonný vysavač.