Mytí oken

Mytí oken je domácí práce, které se čas od času musíme věnovat. Někdo myje okna pravidelně alespoň čtyřikrát do roku, někdo jen, když už doslova přes špínu není vidět ven. Ideální je mýt okna před, zimou, po ní a pak v létě. Samozřejmě vždy záleží na tom, jak moc jsou vaše okna vystavena prachu a špíně. Pozor, pouze při správném mytí oken můžete odhalit nějakou závadu. Jak na to a jak si práci co nejvíce zjednodušit?

Kdy začít?

Někdo k mytí oken využije volný čas o víkendu, někdo obětuje den dovolené, někdo využije nuceného volna doma, když pečuje o děti, nebo je třeba v karanténě. Jakýkoli čas by ale měl mít něco společného. Do práce se dejte tehdy, když vám na okna neprší a venkovní teplota není nižší než +5 °C. Při teplejším počasí se vám bude lépe pracovat. Když však bude moc vedro a na sklo budou přímo dopadat sluneční paprsky, taky to není ideální. Hůře budete leštit rychle schnoucí vodu nebo saponát.

Na parapet se zaměřujte i během roku

Okenní parapety se snažte udržovat čistý po celý rok, i když zrovna okna nemyjete. Více na něj padá prach a při působení slunce se tento prach do povrchu více „zažírá“ a znehodnocuje jej.

Mytí oken – Čím čistit?

Na okenní rámy, skla i parapet stačí vlažná voda se saponátemhadřík, pak ideálně tzv. švédská utěrka nebo papír na leštění oken (jak je kdo na co zvyklý, někomu vyhovují i měkké noviny) a samozřejmě stěrka. Pokud používáte některý parní čistič, máte práci usnadněnou, ale stále musíte ručně mýt rámy i okna. Přímo na čištění oken je na trhu řada přípravků. Pokud si nejste jisti jejich účinkem, vyzkoušejte nejprve na malé skrytém místě. Pokud budete spokojeni, umyjte jimi všechny okna. Tip: Mýt se dá i vlažnou vodou s trochou octa. Nečistot se zbavíte stejně snadno, navíc ekologicky. Ocet způsobí, že se okna bude více lesknout.

Jak umýt okna snadno a dobře

Nejprve odkliďte a dejte prát záclonyomyjte garnyže, ze stěn a ze stropu omeťte prach a případné pavučiny. Pak začněte okenními rámy. Umyjte je pečlivě, a to spolu i s odvodňovacími kanálky. Při této činnosti kontrolujte důkladně, že na okně nejsou viditelné vady, že je těsnění správně přilnuté a že jdou okna otevírat tak, jak mají. Chyby opravte, nebo si objednejte odborný servis. Před samotným mytí skla očistěte rovněž žaluzie. Vodu z umytých oken stáhněte stěrkou a doleštěte suchou švédskou utěrkou. Tuto činnost dělejte z venkovní i vnitřní strany. Tip: Pokud máte problém skla doleštit a neumíte poznat, z které strany jsou šmouhy, leštěte jednu stranu stejným pohybem z vrchu dolů a druhou stranu ze strany na stranu, pak snadno rozpoznáte, kde šmouhy jsou.

Mytí oken- Ukliďte i v okolí oken

Pokud máte na okenních parapetech i květiny nebo jiné předměty, využijte čištění oken i k jejich údržbě, otřete je od prachu, z květin ostřihejte suché listy, zaprášené řádně ošetřete nebo opláchněte ve sprše. Po mytí opět pověste čisté záclony, vytřete kapky na podlaze a máte hotovo. Krásní okna bez prachu, naleštěná a čistá – to za tu námahu stojí.

Previous post Odstranit vodní kámen ze skla
Next post Průběžný úklid snadno

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *