Prach náš vrah

Prach náš vrah? Prostředí kolem nás se hemží stále větším množstvím škodlivin, způsobujících slzení a svědění očí, kýchání, rýmu, těžkosti při dýchání, začervenání, svědění a někdy až praskání kůže. Každý třetí – čtvrtý člověk u nás trpí na některou z forem alergie, tj. přecitlivělosti na různé vlivy a faktory vnějšího prostředí (je to asi 25% naší populace).

  • Nejčastěji vyvolávají alergické reakce prachové látky. Domácí prach je složený z prachových součástí pocházejících z vlasů, vlny, z čalouněného nábytku, ze šupin a kůže domácích zvířat, z bakterií, roztočů a dalších látek, které se vyskytují v domácím prostředí.
  • Pokud alergický zánět spojivek, rýmu, ekzém nebo astma, vyvolává alergie na domácí prach, je nevyhnutné jeho množství snížit na minimum.
  • Prach z nábytku i ostatních bytových doplňků je potřeba pravidelně utírat vlhkou hadřičkou, vyhýbat se čalouněnému nábytku a ventilátoru. Polštáře a peřiny resp. přikrývky, ložní prádlo, záclony je dobré co nejčastěji prát.
  • Pro děti nejsou vhodné plyšové hračky. V žádném případě se nedoporučuje – alespoň do ložnice – umisťovat umělé, nekvetoucí květiny.
  • Látkové rolety je potřeba vyměnit například za hliníkové. Těmito opatřeními se škodlivý vliv domácího prachu na přecitlivělého člověka podstatně sníží.

Na trhu dále existují speciální vysavače na hloubkové čištění sedaček i z dalších tkaných součástí bytů. Na koberce můžeme jednou za měsíc použít i speciální prášek, kterým tkaninu posypeme, podle návodu na obalu a necháme působit a následně vysajeme. Na prášek se nabalí nejen prach ale i různé škodliviny a alergeny schované v kobercích.

Častým původcem alergických těžkostí bývají prachové látky živočišného původu nebo zvířecí prach, především chlupy psů, koček a chlupy morčat. Na zvířecí chlupy použijeme opět výkonný vysavač.

Domů » Prach náš vrah
Domů » Prach náš vrah
Previous post Jak vyčistit odpad
Next post Odstranit vodní kámen ze skla

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *